Ważne cechy wentylacji

Zakup klimatyzatora nie jest aż taką zwykłą jak się każdemu wydaje. Zanim zdecyduje się na dokładnie sprecyzowane urządzenie, powinno się przeanalizować plusy i minusy, a tylko wówczas klimatyzacja będzie właściwa do wymogów konkretnego klienta. Bardzo ważne to poznać rodzaje klimatyzatorów dostępne na rynku.

Klimatyzatory split
Są to najbardziej spotykane rodzaje klimatyzatorów, które składają się z dwóch elementów: jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Najważniejszymi cechami tych urządzeń jest relatywnie duża wydajność, cicha praca oraz niewielka ilość miejsca potrzebnego do jego zlokalizowania (polecam: rekuperacja Kościerzyna). Najczęściej klimatyzatory split to urządzenia ścienne, gdzie jednostka wewnętrzna znajduje się około 20 do 30 centymetrów od poziomu sufitu. Niektórzy producenci we własnejej ofercie mają nie tylko klimatyzatory ścienne, ale też sufitowe czy także przypodłogowo-sufitowe. Różnią się one od siebie przede wszystkim miejscem montażu, a sama zasada działania pozostaje tożsama. Wykorzystanie mniej klasycznych rozwiązań umożliwia na ich montaż w wielu miejscach. Do pakietu z klimatyzacją bardzo przydatna zwykle jest rekuperacja.
Klimatyzatory przenośne
Drugim rodzajem klimatyzatorów jest klimatyzacja przenośna. Są to klimatyzatory jednoczęściowe gdzie skraplacz jak i parownik znajdują się w jednym urządzeniu (polecamy: pompa ciepła Gdańsk). Ich najważniejszą pozytywną właściwością jest to, że nie trzeba ich montować, a wystarczy postawić w odpowiednim miejscu i wyprowadzić ciepłe powietrze za okno. Prócz tego urządzenie można przestawiać wśród pomieszczeniami.
Na rynku istnieją też klimatyzatory mniej standardowe, wśród nich są klimatyzatory okienne, kanałowe czy także kasetowe.

Więcej informacji: klimatyzacja kartuzy.